in

Едноставни стратегии за да најдете авантура секој ден

Дали вашиот живот стана премногу рутински и предвидлив? Можеби ви треба доза на нешто ново.

David Silberkleit порано бил зависник од авантури. Возење велосипед во Лаос, пловење преку Атлантикот, пилотирање преку Конектикат – овие високооктански рекреации беа секогаш императив кога и да одеше на одмор. Се до една случка.

„На пат кон Палау, застанав во Гуам, каде што влегов во еден базен“, се сеќава Silberkleit . „Почна да истура дожд додека бев во базенот и почнав да забележувам колку магично дождот направи површината на базенот да изгледа од под вода. Го имав целото ова детско искуство да прославувам дека сум во базен додека врне дожд“.

Апсурдноста да се доживее такво приземно задоволство на половина пат околу светот не беше изгубена од David Silberkleit. „Во тој момент“, вели тој, „сфатив дека има базени во моето соседство и дека не ми треба пасош за да најдам авантура. Вистинската авантура е со нас секој ден“.

Тоа искуство го мотивираше Silberkleit во 1998 година да стане мастер сертифициран тренер и да им помогне на другите да го видат чудото во секојдневниот живот. Авторот на книгата „Нова авантура секој ден: 541 едноставни начини да се живее со пица“, Silberkleitвели дека една од најголемите грешки што луѓето ја прават кога станува збор за авантура е изборот помеѓу „големите“ и секојдневните авантури.

„Фокусирањето на традиционалната авантура нè принудува да живееме поларизиран живот: „Или сум излезен со падобран и го сакам својот живот, или ја работам мојата работа и страдам“, вели тој. „Не сакам да отфрлам „големи“ авантури, бидејќи би сакал повторно да одам во Палау, но разликата е во тоа што имам чувство дека сум во Палау денес, токму сега – дека духот на Палау постои токму овде. во Бранфорд“.

Придобивките од авантурите

Дали се сомневате дека можеби ви треба мала авантура? Внимавајте на знаците: досада, апатија, немир, големи воздишки, постојано намуртено лице.

„Кога ќе се слушнете себеси како зборувате дека сте „немирни“ или „заглавени“ или ќе се најдете фрустрирани од мали иритации, веројатно ви треба авантура“, советува писателката и водач на работилницата од Њујорк – Judy Wolf. „Ако се слушнете себеси како велите нешто како „Посакувам да го сторам тоа, но…“, тогаш дефинитивно сте задоцнети“.

  Како да го направите возењето помалку стресно

Секојдневните авантури се од суштинско значење бидејќи ги збогатуваат нашите животи и ни помагаат да го насочиме вниманието подалеку од животните проблеми. Тие ни помагаат да ги гледаме работите со нова перспектива и, можеби најдобро од сè, ни ја отвораат вратата да ги обновиме нашите животи со повеќе забава и креативност.

Прифаќањето на духот на секојдневната авантура бара живеење во сегашниот момент и „будење“ на спонтаните чуда што секогаш се случуваат околу нас. Но, во свет во кој толку многу луѓе микроуправуваат со своите денови преку iPhone и лаптопи, многумина од нас се во опасност да управуваат и да ги мултитаскираат сите можности за авантура веднаш надвор од нашите животи.

Тоа е премногу лошо, вели Silberkleit, бидејќи вклучувањето во едноставни, секојдневни авантури ни овозможува да формираме врски за поддршка и ставови кои ни помагаат да ги поминеме тешките животни моменти. Тоа може да нè отвори кон нови можности и исто така да ни помогне да се чувствуваме поудобно во свет во кој понекогаш се чувствува полн со несигурности и нестабилности далеку надвор од нашата контрола.

Мали авантури 101

Нема потреба да скокате од авион. Според Tracy Needham, животен и бизнис тренер од Вашингтон, едноставно возење по друг пат на работа или шетање на вашето куче на нова рута може да се квалификува како секојдневни авантури – затоа што никогаш не знаете како овие навидум мали промени можат да го збогатат вашиот живот .

„Еден ден го шетав моето куче, а соседот застана да зборува“, се сеќава Needham. „Отпрвин помислив: „Немам време за ова“, но на крајот разговаравме 30 минути. Испадна дека е навистина релаксирачко да останам во моментот и да го запознаам мојот сосед“.

Дури и да ги бојадисате ноктите на нозете во светло розе или да носите вратоврска во неонска боја на работа се квалификува како секојдневна авантура, вели Wolf , сè додека не е надвор од вашата комфорна зона. На крајот на краиштата, авантурата е, пред сè ништо друго, туку состојба на умот, отвореност за правење нешто непознато што има потенцијал да го прошири вашиот дух или вашата перспектива.

  Зошто одморот е важен за вашето здравје и среќа

„Авантура е она чувство што го добивате кога не знаете што точно ќе се случи следно. Има толку многу во нашите животи денес што се безбедни, предвидливи и контролирани со климата – колку често некој од нас има шанса да го надомести тоа од нула? Wolf прашува. „Како луѓе, сакаме можност да ја искористиме нашата генијалност, но сепак ја создаваме можноста многу ретко“.

Се разбира, барањето авантура значи скршнување од предвидлив пат. Silberkleit, Needham и Wolf се согласуваат дека стравот од неуспех е причината поради која повеќето луѓе не иницираат промени, дури и мали, во нивниот живот.

Дури и пријавувањето на часови предизвикува страв кај некои луѓе, вели Needham, затоа што мислат дека ако не го сакаат тоа, тоа е пропуст.

„Но, тоа не е неуспех. Сè уште учите од тие искуства“, вели таа. Сржта на секојдневните авантури е идејата дека можете да преземете искуство само за забава, без очекување за успех, награда или мајсторство.

Луѓето кои почнуваат да живеат поавантуристички живот може да се соочат и со одреден отпор од другите на кои им се заканува новооткриениот став за слободен дух, предупредува Wolf . Кога тргнала на петмесечно соло патување со велосипед, некои луѓе сакале да биде казнета затоа што се ослободила од секојдневните обврски со конвенциите. „Тие беа обврзани со стравот од пркосење на општествените очекувања“, вели Wolf „Што би им направило на нивните сопствени оправдувања ако се ослободам без последици?

Тајната за надминување на сопственото чувство на страв и можноста за туѓи негативни реакции, советуваат Silberkleit, Needham и Wolf е да направите простор за спонтаност и да се вклучите во суптилни, но возбудливи варијации на вашата секојдневна рутина, кои и двете ви помагаат да останете љубопитни. и отворени за вашата креативност.

  Анкета: Дали го заменивте пасошот?

„Клучот за надминување на површните – и често недостижни – дефиниции на херојството и авантурата лежи во препознавањето дека секој од нас е херојот во сопствениот живот, што е, на крајот на краиштата, вистинската авантура“, вели Wolf. „Секогаш кога правиме нешто што за нас е мачно, смело или смело, ние ги прифаќаме херојските квалитети во себе“.

Необично

За многу луѓе, зборот „авантура“ создава слики на пешачење по Хималаите или преминување преку океанот во кајак. Но, авантурата започнува со вашата состојба на умот. Дури и малите навлегувања во непознатото – разговор со странец во линијата каде чекаме во банка или истражување на нова патека во вашето секојдневно трчање – може да внесат чувство на богатство во живот.

Еве неколку начини на кои можете да имате авантура – секој ден:

  1. Возете нова рута до работа. Одете неколку улици подалеку од вашиот пат за време на утринското патување. И на пат кон дома, погледнете ја галеријата за која се прашувавте.
  2. Поставете шатор во вашиот сопствен двор. Земи другар, дете или другар и поминете ја ноќта под ѕвездите.
  3. Преземете ризик. Прашајте ја таа прекрасна личност со која сте љубени со месеци. Присуствувајте на час по јавно говорење. Вечерајте соло во луксузен ресторан. Направете нешто, колку и да изгледа мало, што е надвор од вашата комфорна зона.
  4. Извалкајте се. Вклучете се во активност што ќе ве замасти, размачка или на било кој друг начин направете ја задачата што ви е при рака. Дозволете им на вашите деца да дадат пример!
  5. Истражете нова територија за разговор. Врските се неверојатно плодна почва за секојдневни авантури. Прашајте некого за трите најважни искуства во неговиот или нејзиниот живот. Откријте едно ваше непријатно искуство од адолесцентите.
  6. Заменете ги вашите одговори. Кажете „да!“ на покана или барање што вообичаено би го одбиле. Кажете „не“ на нешто што е практично рутинско. Резултатите може да ве изненадат.

Не пропуштај

Придружи се на заедницата од над 100.000 пријатели

Без грижа, не спамираме :)

 

Ти се допаѓа?

49 Гласови
Да Не
Богатство на вкусовите е клучот за заборавената среќа

Богатство на вкусовите е клучот за заборавената среќа

Зошто одморот е важен за вашето здравје и среќа

Зошто одморот е важен за вашето здравје и среќа