fbpx

Pozitivo

Пат кон посреќен и поисполнет живот

Најнови

 • Актуелни Популарни

  in , ,

  5 начини за подобрување на самодовербата

  Вистина е дека сите не изгледаме како Анџелина Џоли, не сме сите елегантни како Џеки Кенеди или егзотични како Шехерезада. Ова, сепак, не значи дека треба да се збогуваме со самодовербата, бидејќи самодовербата е таа што им дава на тие посебни жени шарм што не тера да размислиме „Ах, таа навистина ужива во животот“. Вистина е дека […] More

 • Популарни

  in , , , , ,

  Дали ја знаете оваа животна лекција на Ајнштајн?

  Дали знаевте дека додека Ајнштајн одржувал предавања на неколку универзитети прашањето што студентите најчесто го поставувале било: – Веруваш ли во Бога? А тој секогаш одговарал: Верувам во Богот на Спиноза. Оние кои не го читале Спиноза, не го разбрале одговорот. Барух Де Спиноза бил холандски филозоф кој се смета за еден од тројцата најголеми […] More

 • in , ,

  12 Бабски совети за убава кожа

  Советите на баба не се како “нашминкани светкави реклами”  тие се едноставни и ефтини, но се вечни. 12 Бабски совети за убава кожа Секогаш навлажнувајте ја кожата, без оглед на сезоната: Добро навлажнетата кожа е поубава, поиздржлива и посвежа. кесичките од чај можат навистина да ги смират отечените очи. Кармин за целосна шминка: Баба не […] More

 • Актуелни

  in , ,

  7 Бабски совети за здрава и сјајна коса

  Се сеќавате кога вашата баба ќе ви речеше да ставите крем на лактите и колената затоа што кожата таму е груба или да не правите гримаси затоа што ќе ви излезат брчки? Советите на баба не се како “нашминкани светкави реклами”  тие се едноставни и ефтини, но се вечни. Можеби ќе заборавиме како да ставиме […] More

 • Актуелни Популарни

  in , , , , , ,

  Запознајте го медицинското растение кое е херој борец против вирусите

  Ехинацеа е лековито растение кое, поради докажаната ефикасност, е најпопуларно во време кога се присутни вирусни инфекции (кај нас достапни во HERO IMMUNO SuperShot – вите). Со секој пад на имунитетот, честопати може да се слушне советот: „Земете ехинацеа.“ Тоа е навистина одличен сојузник од природата, но треба да се внимава на правилниот начин на […] More

 • Популарни

  in , , , , ,

  Како да се намали ризикот од пренесување на коронавирус во автомобил

  Пред неколку дена беше објавена научна студија која го проучуваше протокот на воздух во автомобилите, и разни симулации за тоа како микроклимата на кабината влијае на потенцијалното пренесување на микроорганизми помеѓу патниците. Веќе знаеме дека вирусот корона, како и многу респираторни вируси, се пренесува преку капки. Самиот вирус е многу чувствителен на влијанија од надворешната средина, но кога […] More

 • Популарни

  in , , , ,

  Која доза на витамин D е потребна за лекување на пациенти со Covid 19

  Протоколот за третман на Covid 19 постојано се менува од откривањето на вирусот САРС-CoV-2, кој е причина за оваа болест. Иако Covid 19 може да биде асимптоматски, кај некои пациенти се манифестира како лесна или тешка клиничка слика и може да се манифестира како многу тешка пневмонија што завршува со смрт кај некои пациенти. Дневна доза […] More

 • Во тренд Актуелни Популарни

  in , , , , , ,

  Како да направите кафе кое ќе ве направи попаметни

  Наместо шеќер и млеко, во вашето кафе додадете путер. Така тоа ќе биде похранливо и подобро влијае врз концентрацијата. Кафе со путер е изум на Дејв Аспреј и е наречено Bulletproof Coffee. Се што ви е потребно за подготовка на ова кафе се две лажички путер. Тоа е нов тренд во светот кој можеби ќе ја промени и […] More

 • in , , , , , , , ,

  5 работи за кои среќните луѓе воопшто не размислуваат

  Луѓето кои се среќни имаат различен поглед кон светот за разлика од оние кои се во потрага по среќата. Оние работи за кои среќните луѓе не се грижат, на другите им создаваат поголеми или помали грижи. Понекогаш самите несвесно си правиме препреки на патот кон сопствената среќа. Затоа, важно е да ги проучиме навиките и […] More

 • Актуелни

  in , , , , , ,

  Како вашата насмевка или тага влијаат на вашиот партнер

  Насмевката на жената му покажува на мажот дека таа е среќна што е во негово друштво. Со тоа, таа му го потхранува егото на мажот и го возбудува. Стотици статии ги советуваат жените дека за да привлечат еден маж треба да ја покажат својата искрена дружељубива насмевка. И со право се дава тој совет. Од […] More

 • in , , , , , ,

  Што ни помага а што ни одмага да бидеме поздрави!

  Збогум на стресот Едно истражувања во САД докажало дека луѓето кои прават добри дела и даваат пари или го трошат своето време за добротворни цели имаат пониско ниво на стрес хормони во телото. Тие, исто така во животот доживуваат стрес, но добрите дела им помагаат да се чувствуваат подобро, што автоматски влијае на намалување на […] More

 • Популарни

  in , , , , , ,

  За кои 3 работи најчесто сонуват мажите и жените

  Научниците од Германија ги прегледале сведоштвата за соновите на неколку илјади луѓе во Германија од 1956 до 2000 година Во машките сонови често се појавуваат непознати луѓе, а кај жените луѓе од доверба, додава Ханс-Гунтер Вис, шеф на одделот за нарушување на спиењето на Фалзклинкум, психијатриска болница во Германија. Мажите често сонуваат за секс, работа […] More

 • in , , , ,

  Ова се шесте фази на животот прикажани во една слика

  Шекспир во својата драма  “As You Like It,” го сведува животниот век на 7 фази. Неодамна инвестиционата банка RBC Capital Markets ги сведе на 6. Во извештајот за глобалните демографски трендови , Jay Govender прикажува колку важните животни настани како на  пример свадбата и пензионирањето влијаат колку позајмуваме и колку трошиме. 6 фази на нашиот финансиски живот […] More

Продолжи
Честитки. Го достигнавте крајот на Интернетот.
Back to Top
close