in

3 брзи рецепти за здрав ручек

Овие едноставни и вкусни рецепти се одлични за сите кои бараат брз и здрав оброк

3 брзи рецепти за здрав ручек

Кога разговарааме за здрава храна и подготовка на здрави јадења, многумина се преплашуваат од комплицирани рецепти и долготрајна подготовка.

Сепак, здравата храна не мора да биде комплицирана, а рецептите за неа може да бидат едноставни и брзи. Со брзиот темпо на секојдневниот живот, многумина се прибегнуваат на достава или брзи закуски, кои често можат да бидат нездрави.

Но, нема потреба да се согласите со нездрави избори, бидејќи може лесно да ги подготвите здравите оброци дома за само неколку минути. Во продолжение, ќе ви споделиме три вкусни и брзи рецепти за ручек, кои можете лесно да ги вметнете во вашиот преполн распоред.

1. Тортиљи Со Спанаќ за Ручек

  • Состојки: Интегрални тортиљи, спанаќ, сирење по избор.
  • Упатство: Загрејте тава и ставете го тортиљата. Додадете спанаќ и рендано сирење. Преклопете го тортиљата и печете неколку минути. Свртете го и печете до растапкување на сирењето. Оваа брза опција е вкусна и богата со хранливи састојки.

2. Салата Од Наут

  • Состојки: Кесичка леблебија, краставица, шери домати, виолетов кромид, бибер, сол, маслиново масло, јаболков оцет или лимон, моцарела (опционално).
  • Упатство: Измелете ја  леблебија, исечете зеленчук и зачинете со бибер, сол, маслиново масло и јаболков оцет или лимон. Додадете моцарела ако сакате дополнителна текстура и вкус.

3. Ручек од Туна Салата

  • Состојки: Туна во конзерва, свеж копар, грчки јогурт, лимон, кромид, целер.
  • Упатство: Исечете целер и кромид, исцедете туната, исечете го свежиот копар, исцедете сок од лимон. Сите состојки ставете ги во чинија, прелијте со грчки јогурт и премешајте. Добиената туна салата е лесна за подготовка и освежувачка.
  Како најлесно да тестирате свежина на јајца?

Овие едноставни и вкусни рецепти се одлични за сите кои бараат брз и здрав оброк. Не само што штедат време, туку и ги задоволуваат апетитите со хранливи состојки.

Бидете креативни и прилагодете ги рецептите според вашите предпочувања и потреби. Не е потребно многу време за да се насладите на вкусни и здрави оброци, дома приготвени со љубов за вашиот добар стил на исхрана.


Не пропуштај

Придружи се на заедницата од над 100.000 пријатели

Без грижа, не спамираме :)

 

Ти се допаѓа?

27 Гласови
Да Не
Како да ја трансформирате вашата недела со незапирлива мотивација

Како да ја трансформирате вашата недела со незапирлива мотивација

Дали го заменивте пасошот

Анкета: Дали го заменивте пасошот?