in , , , , , ,

Како да направите кафе кое ќе ве направи попаметни

Се што ви е потребно за подготовка на ова кафе се две лажички путер.

Наместо шеќер и млеко, во вашето кафе додадете путер. Така тоа ќе биде похранливо и подобро влијае врз концентрацијата.

Кафе со путер е изум на Дејв Аспреј и е наречено Bulletproof Coffee.

Се што ви е потребно за подготовка на ова кафе се две лажички путер. Тоа е нов тренд во светот кој можеби ќе ја промени и вашата навика за пиење кафе.

Како што вели Аспреј ова кафе влијае подобро врз концентрацијата која нам наутро ни е многу потребна, а може да ви помогне и во борбата со вишокот килограми бидејќи ќе ве засити и ќе ви замени еден цел оброк.

Можеби ви изгледа дека путерот има премногу масти, но не е лош за холестеролот. Секако, треба да користите путер направен од природно млеко, кое го даваат крави хранети исклучиво со трева.

Таквиот путер содржи здрави масти кои заедно со кафето на вашиот мозок му ја даваат потребната енергија.

Погледнетего видеото во кое е објаснето како се прави кафе со путер…

Прочитај  Како да се намали ризикот од пренесување на коронавирус во автомобил

5 работи за кои среќните луѓе воопшто не размислуваат

Која доза на витамин D е потребна за лекување на пациенти со Covid 19