in , , , , , , ,

Пред да се консултирате со психијатар пробајте го ова

Раздразливи сте, ве фаќа депресија, брзо губите нерви?

Раздразливи сте, ве фаќа депресија, брзо губите нерви? Нутриционистите препорачуваат да го најдете го решението во храната.

Според нутриционистите, одредени прехранбени продукти можат да донесат чувство на среќа и да ја подобра физичката состојба на телото.

Лицата кои се под голем стрес и им се чини дека „срцето ќе им излета од гради“ би требало да јадат чоколадо.

Со нервозата најдобро ќе излезете на крај јадејќи лосос или некој друг вид риба богата со омега 3 масни киселни. Ако сте нервозни поради ПМС, јадете житарки и јајца.

Радразнетоста може да се ублажи со јаболка, кикирики, зелен чај, кои ќе ви помогнат да ја подобрите концентрацијата.

Во борбата против летаргијата и безволноста помага салата од спанаќ. Таа ќе ви го наполни организмот со фолна киселина и ќе ве раздвижи. Ист ефект имаат и грашокот, печурките и гравот.

Прочитај  Како да направите кафе кое ќе ве направи попаметни

4 знаци кое вашето тело ви ги дава кога сте под стрес