in , ,

7 Бабски совети за здрава и сјајна коса

Бабски совети за коса кои навистина функционираат

Се сеќавате кога вашата баба ќе ви речеше да ставите крем на лактите и колената затоа што кожата таму е груба или да не правите гримаси затоа што ќе ви излезат брчки? Советите на баба не се како “нашминкани светкави реклами”  тие се едноставни и ефтини, но се вечни. Можеби ќе заборавиме како да ставиме хајлајтер, но ќе ги паметиме и ќе им ги пренесеме на нашите ќерки советите кои ги научивме од нашите баби.

7 Бабски совети за здрава и сјајна коса:

  1. За природни кадрици: Пред спиење, можеме да ги свиеме прамените коса со партали или чорапи. Ставаме партал или чорап на краевите на косата од горната страна и започнуваме да навиваме до корените, потоа врзуваме.
  2. Исчешлајте ја косата 100 пати: Досадно, нели, но природните масла за скалпот се најдобриот регенератор за коса.
  3. Третман на коса со врело масло: Загрејте малку масло или маст и масирајте го скалпот. Оставете да делува околу половина час и исплакнете.
  4. Заштитете ја обоената коса со оцет: Зачувајте ја бојата на косата подолго со испирање со јаболков оцет и дестилирана вода.
  5. Отстранете го досадниот првут со аспирин: измелете две таблети во ситен прашок и додадете ги во шампонот.
  6. Дрвениот чешел е најдобриот пријател на косата: пластичните чешли ја наелетризираат и ја кршат косата, додека дрвениот чешел нежно го масира скалпот и ги дистрибуира нејзините природни масла.
  7. Сатенските навлаки за перници ја одржуваат фризурата и не ја израмнуваат косата.
Прочитај  5 работи за кои среќните луѓе воопшто не размислуваат

Запознајте го медицинското растение кое е херој борец против вирусите

12 Бабски совети за убава кожа