in , ,

5 начини за подобрување на самодовербата

Самодовербата е таа што им дава на жените шарм

Вистина е дека сите не изгледаме како Анџелина Џоли, не сме сите елегантни како Џеки Кенеди или егзотични како Шехерезада. Ова, сепак, не значи дека треба да се збогуваме со самодовербата, бидејќи самодовербата е таа што им дава на тие посебни жени шарм што не тера да размислиме „Ах, таа навистина ужива во животот“.

Вистина е дека не изгледаме сите како Анџелина Џоли, не сме сите елегантни како Џеки Кенеди или егзотични како Шехерезада, и неизбежно е некои денови да не се чувствуваме женствено, заводливо или задоволно како што би сакале, или барем близу до идеалите. Сепак, тоа не значи дека треба да се збогуваме со самодовербата, бидејќи во повеќето случаи, самодовербата е таа што им дава на тие посебни жени шарм што не тера да размислиме „Ах, таа навистина ужива во животот“.

Имаме можност да го смениме ставот и да ја зајакнеме самодовербата, и со тоа да направиме чекор кон самоуверена жена која е свесна дека знае и може многу, а во исто време знае да прифати грешка и започне повторно. Ќе споделиме со вас пет едноставни трикови за зајакнување на самодовербата кои лесно можат да станат рутина.

1 Водете дневник со сите добри работи што сте ги постигнале

Заменете ги негативните мисли со позитивни. Најчесто, пред спиење, ги сумираме нашите впечатоци, размислуваме за минатиот ден или го планираме следниот.

Затоа секоја вечер, пред да си легнете, е идеално време да запомните или запишете три работи што сте ги направиле добро во текот на денот или кои ве направиле да се чувствувате добро, без разлика дали станува збор за конструктивен деловен состанок или пријатна прошетка во паркот. во соседството. Можете дури и да опишете каква беше вашата улога во тие настани. На овој начин, ќе откриете дека имате контрола над вашиот живот и дека можете да дозволите да се случуваат убави работи. Направете го ова секоја вечер и наскоро ќе видите повеќе позитивни аспекти од вашиот живот отколку што би можеле да сметате во моментот.

Прочитај  Запознајте го медицинското растение кое е херој борец против вирусите

Дури и кога негативните мисли повторно ќе се појават, можете да се вратите на дневникот и тоа сигурно ќе ви го подигне расположението.

2 Вежбањето го подобрува вашето расположение и самодоверба

Бројни студии и примери од секојдневниот живот сугерираат дека умереното вежбање може поефективно да влијае на доброто расположение отколку антидепресивите. Ендорфинот што телото го ослободува кога пулсот се забрзува е многу моќен „засилувач на расположението“.

Вежбањето на отворено, особено во близина на вода, ни дава дополнителен „бонус“ за добро расположение. Како уште посилно средство за постигнување добро расположение, се препорачуваат серија интензивни вежби – џогирање на место со високо кревање на коленото, прескокнување јаже или дури спринт. Покрај согорувањето на маснотиите, овие вежби му помагаат на мозокот да функционира бидејќи интензивната физичка активност го прави срцето да работи побрзо, што доведува до повеќе кислород до мозокот, а исто така помагаат да бидете попродуктивни во текот на денот, бидејќи телото се чувствува подобро по интензивни вежбање.

3 Одвојте време да размислите, ослободете се од стресот и обновете ја менталната сила

Секојдневните обврски и очекувања на другите се стресни ситуации, но и неизбежен дел од секојдневниот живот, па затоа е важно да изградиме ментална сила за да го одржиме нашиот внатрешен мир. Не дозволувајте секојдневниот стрес да ве обземе.

Во тешки ситуации, медитацијата и размислувањето можат да ја зголемат отпорноста кон стрес. Истражувачите на Универзитетот во Пенсилванија, на пример, ја проучувале менталната состојба на војниците што се враќале од воените мисии низ целиот свет и откриле дека таканаречената „свесна медитација“ помага да се постигне отпорност на стрес, или конкретно да се третира посттрауматско стресно нарушување. Оваа техника бара од пациентите да се фокусираат на сегашниот момент, да ги затворат очите, да го следат сопственото дишење и да се замислат на мирно и безбедно место, наместо да размислуваат за безнадежноста во моментот. Техниката е создадена како решение за екстремно стресни ситуации во кои никој од нас навистина не се нашол, но истата логика можеме да ја примениме во секојдневните стресни ситуации.

Прочитај  5 работи за кои среќните луѓе воопшто не размислуваат

Наместо паника и замислување на најлошото сценарио, можеме да одвоиме момент да се смириме и свесно да размислиме за решение.

4 Отфрлете ги сите нездрави состојки за ручек и спакувајте храна за да ја однесете

Брзата храна и месните производи кои се премногу лесни за полнење на фрижидерот се најлесното решение за ручек, но сите овие адитиви, вештачки вкусови или засладувачи можат да влијаат на вашата линија, како и индиректно на вашата самодоверба и слика за себе.

Спакувајте риба (на пример туна или лосос), мафин од цели зрна, малку зеленчук и овошје во вашиот ранец, излезете надвор и направете мал пикник наместо ручек во кујната или на вашата работна маса. Студија на австралиски научници покажа дека жените кои јадат надвор имаат помала веројатност да развијат депресија – и не е изненадувачки што депресијата ја уништува самодовербата многу брзо.

5 Оставете простор за вашата уметничка страна

Дали се сеќавате на времето кога најдобро си поминувавте кога сликавте со прсти, без четки и правила? Оживејте ја таа креативност и вклучете се во некоја забавна активност, ќе се чувствувате подобро и позадоволни во животот. Истражувањата во однесувањето сугерираат дека само 15 минути пеење со омилени песни или цртање апстрактни форми се доволни за да се ублажат симптомите на астма и депресија.

Најдобра основа за градење силна самодоверба е доброто физичко и ментално здравје. Одвојте време да се посветите на активноста што најмногу ви одговара, времето поминато на овој начин ќе ви биде пријатно, а ефектите ќе ги забележи вашата околина.

Дали ја знаете оваа животна лекција на Ајнштајн?