in , ,

12 Бабски совети за убава кожа

Бабски совети кои навистина функционираат

Советите на баба не се како “нашминкани светкави реклами”  тие се едноставни и ефтини, но се вечни.

12 Бабски совети за убава кожа

 1. Секогаш навлажнувајте ја кожата, без оглед на сезоната: Добро навлажнетата кожа е поубава, поиздржлива и посвежа.
 2. кесичките од чај можат навистина да ги смират отечените очи.
 3. Кармин за целосна шминка: Баба не случајно користела кармин за очи, јагоди и усни.
 4. Никогаш не пијте со сламка: Ова ќе предизвика брчки околу устата.
 5. Вазелинот е задолжителен: За испукани усни, испукани потпетици, лакти, колена. Нанесете вазелин на петиците и легнете со чорапи.
 6. Не спијте на стомак: За да ја задржите кожата млада и без брчки, спијте на грб.
 7. Белење на забите и дамките на лицето со лимон: Поминете ги забите со кора од лимон и намачкајте ги дамките со сок од лимон.
 8. Пилинг со влажна крпа: Наместо скапи пилинзи, можете да ги отстраните мртвите клетки со влажна крпа.
 9. Спијте со ракавици: Нанесете мрсна крема за раце и носете ракавици цела ноќ. Ова ги штити вашите раце од брчки.
 10. Замрзнете зелен чај во коцки мраз: Тријте неколку пати неделно и ќе се ослободите од ситните брчки.
 11. Здрав изглед со штипкање на образите: Нема поевтина алтернатива на руменилото од штипкањето на образите.
 12. Здравите нокти се најдобриот маникир: Втријте масло во ноктите и оставете го неколку часа.

И не заборавајте, како што велеше баба – насмевката е највреден украс за секоја девојка!

Прочитај  Како да се намали ризикот од пренесување на коронавирус во автомобил

7 Бабски совети за здрава и сјајна коса

Дали ја знаете оваа животна лекција на Ајнштајн?